Yalıkavak Yelken Kulübü
Yalıkavak Yelken Kulübü

Begüm GÜNGÖR ÖZER

Sportif Direktör

1982 yılında, İstanbul’da doğan Begüm Güngör Özer, 1994 yılında Optimist sınıfında yelkene başladı. Fenerbahçe Spor Kulübü Yelken Şubesinde Optimist, Europe ve 420- 470 sınıflarında dümenci olarak yarıştı. 

1999-2005 yılları arasında 6 sene üst üste Türkiye Şampiyonu oldu ve milli takımda yer aldı. 150’nin üzerinde millilik kazandı. 

2005-2016 yılları arasında Fenerbahçe Spor Kulübü Yelken Şubesinde; Optimist, Laser ve 420-470 sınıfınlarında antrenörlük yaptı. Türkiye şampiyonlukları ve Avrupada çeşitli dereceler elde eden sporcuları milli takımda ülkemizi başarıyla temsil etti.  2016 yılında Fenerbahçe Yelken Şubesi’nden ayrıldı ve Bodrum’a yerleşti. Antrenörlük kariyeri boyunca birçok ulusal ve uluslararası yarışta kulübü ve milli takım adına antrenörlük yaptı, birçok uluslararası kliniğe katıldı. 

2017’den bu yana Yalıkavak Yelken Kulübü’nde çalışmakta. Galatasaray Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunu olan Begüm Güngör Özer, İyi derecede Fransızca ve İngilizce bilir, evli ve iki kız çocuk annesidir.

Sercan BÜYÜKSÖYLEMEZ

Antrenör

1991 Bodrum Yalıkavak doğumlu Sercan Büyüksöylemez, 2000 yılında optimist sınıfında Port Bodrum Yalıkavak Marina tesislerinde yelken sporuna başladı. 2000 -2005 yılları arasında optimist sınıfında il dereceleri kazandı. 2006-2016 yılları arasında Yalıkavak Yelken Kulübü'nde laser sınıfında yarışcılık hayatına devam ederken aynı zamanda antrenörlüğe başladı. Yalıkavak Yelken Kulübü'nde optimist ve laser antrenörü olarak görev yapan Sercan Büyüksöylemez, yat ve Dragon sınıfında yarışmaya devam etmektedir. 2016 Dragon Türkiye Şampiyonası'nda, 3. olan takımda yer almıştır. Pamukkale Üniversitesi Yat Tasarım ve Mobilya Dekorasyon bölümünde öğrenimine devam etmektedir.

Deniz Erkoca

Windsurf -  Antrenör

Rüzgar sörfü sporculuk kariyerine 1992 yılında İstanbul Yelken Kulübünde başlamıştır. 2001 yılına kadar Olimpik (IMCO) sınıfta ve Slalomda, ulusal ve uluslararası yarışlara katılmış, ülkemizi başarıyla temsil etmiştir. Milli takıma seçildikten sonra Quicksilver ve Microsoft firmaları tarafından sponsor edilmiş, 63 kez milli olmuştur. Türkiye Şampiyonlukları ve Balkan Şampiyonluğu olan eski milli sporcu 2000 yılında profesyonel sporculuk kariyerini noktalamıştır. 

Eğitmenlik kariyerine, 1993 yılında İstanbul Yelken Kulübü Yaz Kurslarında eğitmenlik yaparak başlamıştır. 2000 yılında Spor Akademisine girdikten sonra Üniversite Su Sporları Kamplarında eğitmenlik yapmıştır. Olimpik rüzgar sörfü sınıfının yeniden canlandırılması için 2007 yılında Galatasaray Spor Kulübünde altyapı çalışmalarına başlamıştır. İstikrarlı çalışmaların ardından Türkiye Yelken Federasyonu (TYF), 2008 bahar döneminde, rüzgar sörfü sınıfını yeniden aktif hale getirmiştir. 

2008-2013 yılları arasında Rüzgar Sörfü Olimpik Sınıfı: RS:X’in ve Gençlik Olimpiyatları Sınıfı; T293’ün kurulması ve yapılandırılması için Türkiye Yelken Federasyonu ile çalışan Deniz Erkoca, eğitim kamplarının ve milli takım kamplarının organizasyon, idare ve antrenörlüğünü yapmıştır. Ulusal yarışlarda danışmanlık, gözlemcilik ve ölçücülük yapmıştır. TYF’ de görev aldığı süre boyunca kamplarda ve uluslararası yarışlarda, Jochem Brenninkmeijer (NED), Linur Kliger (ISR), Pawel Hlawaty (POL), gibi yabancı antrenörlerle koordineli olarak çalışmıştır. 

Olimpik rüzgar sörfü sporunun Türkiye’de yaygınlaşması ve gelişmesi için 2011-2012 yıllarında, Adana-Seyhan, Balıkesir-Ayvalık, İzmir-Urla, Zonguldak-Ereğli’de seçilmiş pilot kulüplerde sporculara ve antrenör adaylarına TYF adına eğitimler vermiştir.

  • 3.Kademe Yelken Rüzgar Sörfü Antrenörü - Gençlik Spor Bakanlığı ve Türkiye Yelken Federasyonu 
  • RS5 Rüzgar Sörfü Usta Öğreticisi - TUYEP (MEB), Emrah Sürmen (TYF) ve Tim Cross (RYA) 
  • Fizik Tedavi ve Spor Masörü - Sağlık Tıp Enstitüsü 

Marmara Üniversitesi BESYO Öğretmenlik Bölümü mezunu olan Deniz Erkoca; 
Eğitimleri İngilizce ve Türkçe olmak üzere iki dilde vermektedir. 

 Tüm Antrenörlerimizin Sağlık Bakanlığı onaylı İlkyardım Sertifikası ve Amatör Denizcilik Ehliyeti vardır.